Web Sitesinin Hangi Cms Alt Yapısında Oluşturulduğunu Nasıl Öğreniriz?

Burada anlatılan websitesi nin hangi cms sistem kullanılarak oluşturulduğunu anlamamızda diğer yöntemlerden daha pratiktir. Eğer iyi bir yazılımcı iseniz kaynak kodlardan anlayabilirsiniz. Bazı web sitelerine url yazdığınız da sitenin wordpress mi yoksa wordpress değil mi size söylemektedir.

Evet, Şimdi pratik yolumuzu anlatalım.

Wappalyzer eklentisi bize web sitesinin joomla, wordpress veya drupalla mı meydana gelip gelmediğini söyleyecek. Bu eklentimizi internet gezintisini yaptığımız uygulamamıza ekliyoruz. Kurulum için firefox veya chrome seçenekleri bulunuyor.Kurulumu Wappalyzer' ın Sayfasından yapın. Kurulum bittikten sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi browserınız da ikonu göreceksiniz. Bu ikon web sitesinin alt yapısını bize göstermektedir.

Bunun dışında bazı alternatif yöntemler de var. Mesela wordpress için kullandığım Is it WordPress websitesi bunlardan biridir.
Genel olarak Built With ise hemen hemen tüm alt yapıları anlamaktadır. Örneğin magento alt yapısına sahip bir eticaret sitesini analiz edebilir. Ayrıca Built with sitesi linkini yazdığımız websitesi hakkında detayları da vermektedir. Bir web sitesinin yazılım dilini de öğrenebilirsiniz hatta server yapısı ve kullanılan api ve yan uygulamalarda buna dahil.
Bir diğer yöntem sayfa kaynağında arama yapmaktır. Örneğin "wordpress" ya da "wp" aramak sonuçlara göre bir yargıya varmak da yöntemlerden biridir.

0 yorum