Reklam Virüslerini Nasıl Temizlerim?

Herkese selam,

Google chrome web tarayıcısında yeni bir sorunla karşılaştım. İnternette doğal gezinti halindeyken birden yeni bir pencerede hiç hoşnut olmadığınız bir sayfayla karşılaşıyorsanız bu sorunla sizde tanışmışsınız demektir. Sorun nedir? Ne yapmaktadır? Birlikte bakalım.

Web tarayıcınızda gezinti halindeyken fare olaylarında(tıklama,haraket ettirme,seçme vb.) aniden yeni bir sayfa açılıyor ve reklam görüntüleniyorsa, ve bunu ummadığınız sitelerde de yapıyorsa(facebook gibi) bilin ki basit bir virüse maruz kalmışsınızdır. Bu virüsün adı bazen TradeAdExchange bazı kaynaklarda YourAdExchange olarak anılmaktadır. Bu tarz trojenlere anında müdahale etmek bilgilerinizin güvenliği açısından çok önemlidir. Basit yazılımlar olmalarının yanında maddi zararlar verebilmektedirler.

Nasıl Çözülür ?

Tüm işlemlere başlamadan önce Program Ekle/Kaldır' da sizin kurulumunu yapmadığınız yada hata ile kurulan uygulamaları siliniz.

Bize adware/malware trojenlerini temizleyen küçük bir uygulama gerekiyor. Windows sürümleri için Microsoft' un geliştirmiş olduğu bir uygulama bulunuyor. Bu uygulama 50MB olduğu için kullanma tercihi size kalmış. Yalnız uygulama her salı güncellenmektedir. Buradan indirebilirsiniz.

İkinci uygulama tercihlerinde ise ücretsiz küçük virüs tarayan programlar geliyor. Google bu sayfasında güvenilir güvenlik şirketleri tarafından geliştirilmiş virüs programlarını listelemiş. Bu liste de ücretli veya ücretsiz uygulama edinebilirsiniz. Ben MalwareBytes' ın Ev sürümü için ücretsiz uygulamasını tercih ettim. Buradan indirebilirsiniz. Bu tür uygulamaları kurarken ekstra tercihleri işraretlememenizi işaretliyse kaldırmanızı tavsiye ederim.

Tarama işlemleri bilgisayarınızın performansına, dosyalarınıza ve hdd boyutuna bağlı olarak uzun yada kısa bir süre içerisinde bitebilir. Uygulama bilgisayarınızı tararken tüm web tarayıcılarını ve açık uygulamaları kapatınız. Taramadan sonra "Remove Now" butonuna basın ve silin.


Bundan sonraki adımlar web tarayıcılar için yapılacak ayarlardır. Gözatma geçimişini de temizlemenizi tavsiye ederim.


Eğer web tarayıcınızda üst menü görünmüyorsa ALT tuşuna basarak görüntüleyebilirsiniz.

Google chrome için yalnız bir programla sorunu çözebilirsiniz. Öncelikle buradan programı indirin. Daha sonra programı çalıştırın. Kurulum yapmaz. Direk olarak tarar ve sizi yönlendirir. Burada her ihtimale karşı yer imlerinizin yedeğini almayı unutmayın! (CTRL+O >>> Düzenle >>> Yer İşaretlerini Html Dosyasına Aktar)


Bu programın yaptığı iş şudur. Chrome' da Ayarlar >>> Gelişmiş Seçenekler >>> Ayarları Sıfırlayın butonuna tıklamanız ve tüm chrome ayarlarınızı sıfırlamanızdır.

İnternet Explorer' da Araçlar >>> İnternet Seçenekleri >>> Gelişmiş >>> Sıfırla ve "Kişisel Ayarları Sil" kutucuğunu işaretlemeniz yeterlidir.


Mozilla Firefox' da Yardım >>> Sorun giderme bilgileri >>> Firefox tarayıcısını yenile adımlarınız izlemeniz yeterlidir.

Tüm işlemler bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Son olarak eğer virüs programı kullanmıyorsanız Avira' nın Ücretsiz virüs programını kullanmanızı tavsiye ederim. Bilgisayarı yormayan sık bir şekilde para istemeyen ücretsiz bir hizmettir.

Başka bir yazıda görüşünceye dek hoşça kalın.

0 yorum