Tanıtım Yazısı Nedir? Nerelerde Yayımlanabilir?Firma sahipleri, web siteleri, e-ticaret siteleri, marka bilinci oluşturma vb. gibi daha bir çok akla gelebilecek sektörlerin farkındalık uyandırabilmek amacıyla yazdıkları veya yazdırdıkları metinlere tanıtım yazısı denilmektedir.
Tanıtım yazıları aynı zamanda web sitelerinin belirli kitleye ulaşabilmesi ve arama motorları için dikkate alınması gerekçesiyle anahtar kelimeler içeren metinlerdir. Bir takım kriterler ile yazılan bu metinler web siteleri açısından büyük önem taşımaktadır. Aslında geçmişten bu güne tüm işletmeler radyo, televizyon, dergi gazete gibi basın yayın mecralarında tanıtımlarını yapmak için metinler hazırlar ve bunları duyururlar. Bu metinlerin internet ortamında meşhur adı tanıtım yazısı olarak anılmakta ücretli ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Tanıtım Yazısının Önemi


Tanıtım yazıları arama motorlarında web sitesinin üst sıralara çıkmasında etkendir. Aynı zamanda tanıtımınızı yapan web sitesinin de ziyaretçileri tarafından fark edileceksiniz. Örneğin tanıtım yazınızın birden çok web sitesinde yayınlandığını düşünün. Bu web sitelerinin günlük ziyaretçi sayıları bile sitenizin ziyaret edilmesini sağlayacak ve arama motorları tarafından bu web siteleri ziyaret edildiğinde siz de ziyaret alacaksınız. Tanıtım yazısı web siteleri için olmazsa olmaz değil ama olmaması büyük eksikliktir.
Tanıtım yazısını iki kısımda ele alacağız. İlki bir bilinç oluşturmak için yazılan, ikincisi ise arama motorlarında üst sıra hedefi için yazılan tanıtımlardan oluşacak.

Firma, Marka, Ticari Bir Oluşumu Tanıtmak İçin


Bunu televizyonlar da bir dakikadan az çıkan reklamlara benzetebiliriz. Amaç burada sadece duyurmaktır. Bu tarz tanıtım yazıları tek bir adet olabilir. İçerdiği anahtar kelimeler yine önemlidir. Daha çok akılda kalıcı sükse yapabilecek cümleler ve kelimeler tercih edilmelidir. Eğer pazarlama amaçlı bir yazı ise metin yoğunluğu kaliteden, uygun fiyattan ve ilk olmaktan bahsederek oluşturulmalıdır.

Seo Uyumlu yada Arama Motoru İçin Tanıtım Yazısı


Arama motorlarında belirlenen anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmak, web sitesine ziyaretçi çekmek, ticaret dönüşümünü sağlamak için yazılması gereken yazılardır. Anahtar kelimeler nokta atışı olarak belirlenmeli, ziyaretçiyi çekebilecek cümleler kullanılmalıdır. Bu nedenle sadece arama motorunda anahtar kelime planlaması yapılarak yazılmış tanıtım yazıları ideal değildir.Seo için yazılan tanıtım yazıları birbirinden farklı olmalıdır. Örneğin blog siteleri için tek bir tanıtım yazısı olabilir ama diğer sitelerde örneğin haber siteleri için farklı bir tanıtım yazısı kullanılmalıdır. Aynı tanıtım yazısını kullanmak pek önerilmez.
Sonuç olarak iki tanıtım yazısının da ortak yanları var: Özgün olmak, Dikkat çekmek, Akılda kalmak, Hatırlanabilir olmak...

Tanıtım Yazıları Nerelerde Yayınlanabilir ?


Web sitelerinin linklerinin her yerde bulunması anlayışı doğal yayılma yöntemi değildir. Backlink dediğimiz web sitelerinin diğer sitelerden bağlantı alması arama motorları tarafından dikkat çekmektedir. Arama motoru sonuçlarında yükselme gayesiyle doğal olmayan yollardan link almak sitenizin değerini ve kalitesini düşürecektir. Bu nedenle link alımında, tanıtım yazılarınızda kaliteli sitelere link vermek ilk tercih olmalıdır. Şöyle düşünelim televizyon kanalı olan tüm haber sitelerinde tanıtım yazısının size bir zararı olmaz ama her haber sitesinde tanıtım yazınız aldatma niteliği taşıyabilir. Seçici olmanız gereken nokta yayın yapacağınız web sitesinin ziyaretçi kitlesini bilmenizdir. Siz giyim işi yapan bir firma iseniz moda bloglarında ve magazin sitelerinde tanıtım yazısı yayınlatabilirsiniz. Bu tarz tanıtım yazıları web sitenize doğrudan katkı sağlar ve sizi arama motorlarında üst sıralara taşır.

Sonuç olarak tanıtım yazıları bir takım kriterlerden oluşmakta ve bu kriterlere dikkat edildiğinde bir çok fayda sağlamaktadır. Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır? başlığıyla devam edecektim fakat konu uzayacağı ve dağılacağı için başka bir konuda yazmaya karar verdim. Hoşçakalın.

KAYNAKLAR
https://tr.wikipedia.org/wiki/TrustRank
http://dijiderslik.com/hurriyet-bumerang-nedir/
http://www.yazilimnet.com/tr/blog/52/seo-uyumlu-tanitim-yazisi-nasil-yazilir-
http://www.alexa.com/topsites/countries;0/TR

0 yorum