Paypal Türkiye de Neden Sonlandırıldı

Paypal uluslar arası ödeme metodu sistemidir. Para gönderme ve alma işlemlerinde hemen hemen tüm ülkelerde kullanılan Paypal ülkemizde de bir hayli kullanıcı tarafından tercih edilmekteydi. Özellikle uluslar arası para transferi işlemlerinde tercih edilen Paypal' ın Türkiye hizmetini sona erdirmesi bir çok kesimi etkiliyor.

Paypal Türkiye Neden Kapanıyor Türkiye Paypal Kapandı
BDDK Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurulu Paypal' a gerekli lisansı vermediği için Türkiye defterini sona erdirdi. BDDK ülkemizde hizmete girmiş olan Paypal benzeri hizmetlerin varlığı sebebiyle Paypal' a lisans vermediği konuşuluyor. Eğer Türkiye menşeli firmaların tutunması nedeniyle Paypal' a lisans verilmediyse ciddi bir tekelcilik ve hizmet farkı söz konusudur. Çünkü Paypal' ın bu denli tercih edilmesinin sebebi uluslararası piyasaya sahip olması ve bir çok platformda kabul görmesidir. Sonuçta Paypal kullanıcıları ülkemizde kullandıkları ödeme metotlarında zaten Paypal' ı değil olağan sistemleri tercih etmekteydi.

Paypal Ebay, Amozon, Envato vb. gibi bir çok eticaret sitesinde ve dijital platformlarda kullanılmaktaydı. Aynı zamanda bir çok freelance çalışan kişi tarafından uluslararası platformlarda ödeme gönder-al işleminde kullanılıyordu. Yalnızca freelance çalışanlar değil bir çok firmada yaptıkları veya verdikleri hizmeti Paypal ile gerçekleştiriyordu.

Şimdi BDDK bu kararı verirken Paypal' ı bu denli kullanan ülkemiz insanlarını da düşünmesi ve etkileyeceği kesimleri göz önünde bulundurması gerekmiyor muydu?

Sonuç olarak Paypal 6 Haziran 2016 itibariyle Türkiye defterini kapatıyor. Paypal' da son işlemlerinizi yaparak tedbirinizi almanızı tavsiye ediyorum. Alternatif ödeme yöntemlerinde ise Paypal kadar uluslararası standartlara erişmiş bir hizmet henüz görünmüyor. Ne diyelim madem karar bu zor ama ülkemizde ki hizmetlerin uluslararası hizmet vermesini temenni ediyoruz.

Güncelleme: 24 Ağustos 2016
Haber kaynaklarında Paypal' ın 2017 yılı içersinden, tekrardan Türkiye' de faaliyet göstermek için görüşmeler başlattığı duyuruldu.
Kaynak: http://www.haberyudum.com/teknoloji/paypal-geri-donus-yaparak-turkiye-de-yeniden-faaliyet-gosterme-karari-aldi-h31258.html

0 yorum