Localhost cURL Kurulumu ve Test Etmek


cURL protokollerle(http, smtp, ftp vb.) çalışabilen ve çeşitli server desteği olan veri aktarımını sağlayan komut sistemleri kütüphanesidir. Yükleme, dosya transferi, kullanıcı kontrol işlemleri, vekil işlemler vb.. bir çok hizmeti bizlere sağlamaktadır.

Açık kaynak yazılımların bir çok yeni sürümünü test ettiğimizde de görüyoruz ki, kendi bilgisayarımızda cURL desteği olması zorunlu hale geliyor. İşte burada cURL' nin bilgisayarlarımıza entegresini yapacak ve test ederek kontrolünü sağlayacağız.

Apache server için cURL Kurulumu
php5 ya da daha eski sürüm için php.ini dosyasını açın ve ;extension=php_curl.dll satırının başındaki ; işaretini kaldırıp kaydedin.

libeay32.dll ve ssleay32.dll dosyalarını apache bin klasörünün içerisine atın.

Yukarıdaki adımlar Apache serverda cURL çalıştırılması için yeterlidir. Apache serverınızı yeniden başlatarak cURL' nin artık desteklenip desteklenmediğini test edebiliriz.

cURL Test
phpinfo.php dosyası ile;localhost' da dosyamızı çalıştırdığımızda php hakkında bilgiler göreceğiz. cURL hakkında bir bölüm görüyorsak tamamdır.

İkinci olarak aşağıdaki kodları ben curl_test.php adında bir dosyaya kaydettim eğer hata almıyorsak, cURL çalışıyor demektir. Şimdi cURL kütüphanesini kullanabilir veya kurulumlarımızı yapabiliriz.

// create curl resource
$ch = curl_init();
// set url
curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, "www.google.com");
 //return the transfer as a string
curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1);
// $output contains the output string
$output = curl_exec($ch);
// close curl resource to free up system resources
curl_close($ch);
?>

Bir kaç olası hata ve çözümü
Eğer Apache Serverınız açılırken ya da yeniden başlattığınızda hata alıyorsanız ya da çalışmıyorsa şunları deneyebilirsiniz.

- php sürümünüzün /ext/ klasörü içerisindeki php_curl.dll sürümünüzü güncelleyin ya da uyumlu sürüme geçirin. php_url.dll sürümleri?
- libeay32.dll ve ssleay32.dll dosyalarınızın sürümünü değiştirin. Nereden Bulurum?
- windows/system32/msvcr100.dll dosyasının sürümünü güncelleyin ya da msvcr71.dll ile deneyin.
Nasıl Yaparım?

phpini.php test sonucu;


Kaynaklar: cURL Son Sürüm ve Açıklamalar

0 yorum