Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

En az 5 farklı hosting firmasıyla çalıştım. Kullanım alanıma göre her birinin kendine has güzel yanları vardı. Hiç bir firma işini kasıtlı olarak kötü yapmadığı gibi, müşteri potansiyelini genişletmek için müşterileriyle de iyi geçinir. Kötü referans hosting firmalarının bir anlaşmadan sonra arkalarında bırakmak istedikleri son şeydir.

Güzel Host
Son olarak Güzel Hosting ile çalışıyorum. İnternette ki referansları gayet iyi. Çok nadir olumsuz yorumla karşılaştım. Benim hosting firmasında aradığım hizmet VPS / Cloud Sunucu / Server Bulundurma ve domain hizmetleridir. Genel de bir çok firma bu hizmetleri sağlıklı olarak verebilir. Paylaşımlı serverlarda, reseller ve web hosting hizmetlerinde ise sık sık sorun çıkmaktadır. Paylaşımlı her sunucu sorundur. Bu nedenle server yada kaynak paylaşımlı vps,vds gibi hizmetleri tercih etmek gerekir.


Uygun Fiyat
Uygun fiyat için Firma tercihi devreye giriyor. Projeye ve bütçenize göre Türk Telekom' la da çalışabilirsiniz yurt dışı hizmet veren bir firmayla da anlaşabilirsiniz. Burada tercih proje ve bütçeyle doğru orantılıdır. Türkiye' de sunucu ücretleri oldukça pahalı. Bazı limit kısıtlaması ile standart paketler de bize uymayabiliyor. Biz bu paketlerde değişiklik yaptığımızda da fiyatlar tavan yapıyor. İşte Güzel Host' da bunu da farkettim ki hizmetinin yanında fiyatları da uygun. Üstelik şu sıralar alan adı kampanyasıyla 14tl gibi bir fiyata .com .net domain satışı var.

Hosting tercih ederken
Hosting barındırma alanı demektir. Barındırmayı hafıza olarak tanımlayabiliriz. Hosting tercihinde en önemli bir kaç kriter bulunuyor. Bunlar Locasyon(Sunucu Türkiye' de mi?), İşletim sistemi, Panel (cPanel-Plesk), Web alanı, Aylık Trafik, Alan adı barındırma sayısı, Subdomain, Veritabanı, E-posta Hesabı gibi başlıca sayabiliriz. Bu kriterlerde ya bir kısıtlama ya da bir limit vardır. Bunları gözden kaçırmamak gerekiyor. Örneğin Aylık trafik değeri genelde limitli olur. Bu limit aşıldığında sitenize erişim kesilir, o yüzden bandwidth alt limiti sitenizin aylık trafiğinin üstünde olmalıdır. Hosting tercih ederken bu kriterlere dikkat etmemiz gerekiyor.

Bence hosting tercih ederken en önemli etken sürdürebilirlik ve muhatap olduğunuz kişilerin uzman kimseler olmasıdır. Sorun tüm hosting firmalarında yaşanabilir. Fakat bu sorunun size yansımaması, mağdur edilmemeniz ve kesintisiz hizmet hosting tercihlerinizde en önemli kriterdir.

Aşağıda güzel hosting linki var. Hoşçakalın...

0 yorum