Blogger Etiket Silme,Değiştirme,Yeni İsim Verme ve Kategori Oluşturma Nasıl Yapılır?

Blogger Etiket Sistemi

Blogger' da kategori kullanırken, yazılarımızı bir guruba dahil ederken etiket sistemini kullanmaktayız. Kategori oluşturarak yazılarımızı bu kategorilere ve alt kategoriler oluşturarak şematik bir makale sitesi yerine bu durumu etiketlerle idare edebiliyoruz. Muhtemelen Google Blogger için sayfa yapısı oluşturduğu gibi kategorileme olayına da el atacaktır. Veya kategori yada etiket sistemini kendi açısından aynı tutuyor ve içerik sistemleri için gereksiz de görüyor olabilir. Burada bizim kategorilere özel işlemler yapamıyor olmamız dezavantaj. Örneğin; slayt ekleyemiyor, özel meta tagları kullanamıyoruz. Ayrıca bu sayfaları özelleştiremediğimiz için yazı sayfaları etiket sayfalarının önüne geçiyor. Bu Blogger' ın eksi yanlarından biridir.

Bu yazıda: "Yazılarımıza tek seferde yeni etiket ismi verme", "Etiket Silme", "Etiket İsmini Değiştirme", "Kategoriler için etiket sistemini kullanmayı" ve "Kategorilerde görünmesini istemediğimiz etiketleri listeden çıkarmayı" göreceğiz.. Öncelikle yapacağımız işlemler için Yönetim Panelinde > Kayıtlar' ı seçin. Bu sayfaya bir göz gezdirin ve daha önce varsa fark etmediğiniz sayfa elemanlarını inceleyin. Şimdi başlık halinde anlatalım.


Yazılara Yeni Etiket İsmi Verme

Yeni etiket ismi vereceğimiz yazılarımızı tek tek seçiyoruz. Küçük etiket iconuna tıklayıp "Yeni Etiket" sekmesine tıklıyoruz açılan kutuya yeni etiket ismini yazıp tamam diyoruz. Artık seçtiğimiz yazılar yeni bir etiket ismine sahip. Resmi inceleyelim.


Etiketleri Silme

Etiketleri silmek için Yönetim Panelinde > Kayıtlar > Tümü seçin. Sağ üst kısımda Tüm Etiketler açılır kutusuna tıklayın ve silmek istediğiniz etiketi seçin. Seçmiş olduğunuz etikete ait yazılar listelendi. Şimdi en soldaki tik ile tüm yazıları işaretleyin ve hemen yanındaki etiket kutusundan silmek istediğiniz etiketi işaretleyin. İşlem tamam, yazılardan artık o etiket silindi. Aşağıdaki görsel animasyon size yardımcı olacaktır.

Etiket İsmini Değiştirme

Daha önce vermiş olduğumuz etiketlerde değişiklik yapmak isteyebiliriz. Bu işlem için tek tek tüm yazılara girip düzenleme yapmamıza gerek yok. Yapmamız gereken; Sağ üst kısımdan Tüm Etiketler açılır kutusunda etiket ismini değiştirmek istediğimiz etiketi seçiyoruz. Etikete ait yazılar listelendi. Tüm yazıları en sol üstteki kutucuktan seçiyoruz. Seçilen yazılarımıza yeni etiket ismini veriyoruz. Daha sonra sileceğimiz etiket ismini yine aynı kutucuktan seçiyoruz. Yeni etiket ismi verip eski etiket ismini silerek değiştirmiş olduk. Görsel animasyonu takip edebilirsiniz.


Kategori Oluşturmak İçin Etiketleri Kullanmak

Blogger' da kategori sistemi için etiketleri kullanıyoruz. Bunun için Blogger yönetim panelinde "Yerleşim" sekmesinde kategorileri göstermek istediğimi yere "Gadget ekle" diyoruz. Açılan pencerede "Etiketler" i seçiyoruz. Ayarlarımızı yaptıktan sonra kaydet diyoruz.Kategoride Sadece Görünmesini İstediğimiz Etiketleri Listeletmek

Etiketlerimizi eklediysek ve yalnızca bizim tercih edeceğimiz etiketleri kategori listesinde görüntülemek istiyorsak "Göster" satırında "Tüm Etiketler" ve "Seçilen Etiketler" seçeneklerini fark etmişsinizdir. Burada "Seçilen Etiketler" e tıklayarak sadece görüntülenmesini istediğimiz etiketleri alttan seçerek listeleyebiliriz. Artık kategorilerimizde yalnızca bizim belirlediğimiz etiketler gösterilecek. Bu sayede daha fazla etiket girerek link ve etiket sayfası oluşturabiliriz.


Bitirirken blogger' da etiket sistemi ve kategori mantığı şuan ki sistemiyle güzel çalışıyor. Özellikle etiket silme ve değiştirme hususlarında takılanların ve bu konuya ihtiyaç duyanların bir hayli fazla olduğunu gördüm. Artık ketegorilerimizi ve etiketlerimizi daha özgürce yönetebileceğiz. Bir sonraki yazımda görünceye dek hoşçakalın.

0 yorum