Blog İçin Eposta Aboneliği ve Feedburner Ayarları Nasıl Yapılır?

Feedburner Nedir?

Rss: Yayın akışı takibini kolaylaştıran içerik okuyuculardır. Feedburner ise içerik takibi için eposta aboneliği ve rss aboneliği hizmetini sunmaktadır.

İlk çıkışlarında büyük bir patlama yaşayan Feedburner daha sonraları Google tarafından satın alındı. 2013 yılında yapılan bir açıklama ile Google Feedburner' ı geliştirmeyi durdurduğunu açıkladı. Üzerinden 3 yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen biz Feedburner e-posta ve rss aboneliğinden hâlâ faydalanabiliyoruz. İlerleyen dönemler de google' ın bu hizmeti blogger' ın içine dahil edeceğini düşünüyorum. Şimdiye kadar yapmamalarının sebebi Feedburner kullanıcılarının yalnızca bloggerlar tarafından tercih edilmiyor olmasıdır.

Adım adım başlayalım. Küçük resimleri üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

Feedburner' a Nasıl Kayıt Olurum?


Bloğumuzu kayıt ederek, feedburner' ın eposta aboneliği ve rss okuma sisteminden faydalanmaya başlayabiliriz.

Buraya tıklayarak feedburner' ın sitesini açın ve bloğunuzun adresini yazıp "Next" diyerek başlayın.

Blogger adresinizde rss sayfanız halihazırda zaten mevcuttur. Feedburner bunu bularak size sunacak. Yine "Next" diyerek ilerleyin ve feedburner kaydınız için bir takım ayarları yapacağınız iki sayfa daha çıkacak. Sayfalar da resimde gördüğünüz ayarları yaparak ilerleyin.

Feedburner' ın Türkçe dil desteği olmadığı için ben forumdaki boşlukları doldurarak size resim üzerinde yazdım. Resimlerdeki gibi "Next" butonuna tıklayarak ilerleyin ve kayıt işlemini tamamlayın. Sonraki aşamada feedburner ayarlarını yapacağız.

Feedburner Eposta Ayarları Nasıl Yapılır?

Genel olarak bir takım ayarlar yaparak feedburner daha hoş kullanıma kavuşturabiliriz.

4 adet ana kategorisi olan feedburner Analyze (İstatistikler), Optimize(Genel ayarlar), Publicize(Yayın ayarları), Troubleshooted(bilgiler ve sorun kontrolü verir) kategorilerinden oluşmaktadır.

Bizim burada uygulayacağımız ayarlar; Publicize sekmesinde yer alan e-posta hizmetini açmak ve yazı içerik görünüm ayarları.

Hemen görünüm ayarlarını değiştirmek için Publicize > Email Subscriptions tıklayın. Burada eposta eboneliğini "Active" butonuna tıklayarak aktif hale getirin.

Subscription Management' de bloğunuza eposta abonelik formu eklemeniz için kod bulunuyor. Kodu kopyalayabilir ya da seçenekten blogger seçerek widget olarak ekleyebilirsiniz.

Communication Preferences eposta abonesi olamak isteyen kullanıcıya giden onay maili içeriğidir. Buraya kendiniz bir açıklama yazabilirsiniz.

Email Branding' den giden e-postanın yazı tipi boyutu ve birde logo ekleme ayarlarını yapabiliriz.
Son olarak Delivery Options sekmesinde e-posta' nın gönderileceği saat aralığı belirlenebilir. Örneğin siz yazınızı saat kaçta yazarsanız yazın e-posta günün belirlenen saatinde gönderilecek.

Bloğa Eposta İle "Abone Ol Formu" Nasıl Eklenir?

Yukarıda feedburner' ın eposta ayalarından bahsetmiştik. Şimdi bloğumuza eposta abone ol formu ekleyelim. Bu form ile kullanıcı eposta hesabını yazıp, gönder butonuna tıkladığında aboneniz olmaktadır. Yalnız e-postalarınızı alabilmesi için e-posta hesabında feedburner' ın gönderdiği maili onaylaması gerekiyor. Yoksa e-postalar gitmez.
Formu eklemek için Publicize > Email Subscriptions > Subscription Management sekmesine tıklayın. Burada kodu kopyalayabilir ya da blogger' a ekleme için "Go!" butonunu kullanabilirsiniz.

Feedburner Gönderilen Eposta' yı Nasıl Kısaltabiliriz?

Feedburner eposta gönderimini yaparken yeni yazınızın tamamını e-posta ile gönderir. Tamamı gönderilen eposta web sitenize ziyaretçi çekmeyebilir. Eposta abonenizi sitenize çekmek için yazının giriş kısmından bir bölüm e-posta göndererek devamını web sitenizden okumasını isteyebilirsiniz.
Bu ayarı yapmak için Optimize başlığından Summary Burner(En altta) sekmesine gelin. Burada eposta da gidecek karakter sayısını yazın, devamına bir not ekleyin ve "Active" butonuna tıklayarak aktif edin.

Bloglar için e-posta ve rss okuma özelliği takip ve ziyaretçi akışı için önemlidir. Bir bütünün parçaları olarak düşünürsek kullanmadığımızda eksik bir blog veya içerik sistemi kullanmış oluruz. Çünkü her ziyaretçiniz eposta aboneliği formunu aramasa da bu şekilde blog ve yazı takip eden internet kullanıcıları bir hayli fazladır. Başka bir yazıda görüşünceye dek hoşçakalın :)

0 yorum