90'larda Çocuk Olmak Nasıldı?

90'larda Çocuk Olmak Nasıldı?
90'larda Çocuk Olmak Nasıldı?
Merhaba arkadaşlar, bu makalede sizlere 90 kuşağının nasıl bir çocukluk geçirdiğini bizzat yaşadığım duygular ile anlatmaya çalışacağım.90'larda Çocuk Olmak tek kelimeyle MÜKEMMEL'di.

Hava kararmaya başladığında evlere girerdik hatta geceye sarkan oyunlarımız vardı.Ne korkardık ne de eve girmek isterdik.Körebe,Saklambaç,Misket,Taso,9 Taş,Mermer,Seksek en çok oynadığımız oyunlardı.Sizleri çocukluğumuza götürmek istiyorum.Sizleri mutlu olduğumuz günlere götürmek istiyorum. Arkanıza yaslanın ve hep birlikte çocukluğumuzu gözümüzün önüne getirelim.


1-Mahalle Maçları
90 larda Mahalle Maçları
Şimdinin süt bebeleri gibi değildik biz.Dizimiz kanardı.Canımız yanardı ama gıgımız çıkmazdı bizim. Düz bulduğumuz her alanda maç yapabilirdik.Kimi zaman toprak saha,kimi zaman asfalt farketmezdi bizim için.Tek sorunumuz, büyüklerin maça karışmasıydı.Rekabet çok önemliydi bizim için.Kaybetmemek için canla başla oynardık.Her birimiz paçamıza kadar terlerdik.Kimi zaman kaleye geçerdik,kimi zaman forvete.Bazen gol atardık bazen de gol yerdik.Bazen mızıkcılık yapardık bazen de kıramaz maçı kazansak bile "gol atan kazanır" derdik.90 kuşağının en önemli aktivitesidir Mahalle Maçları..

2-Misket Oynamak
90'larda Misket Oynamak
90'larda Misket Oynamak
Misket oynamak,bir diğer adıyla bilye oynamak 90 kuşağının vazgeçemediği en keyifli oyunlarındandır.Kedigözü adı gibi bir çok isimde bilye çeşidi vardır.Güneşe doğru misketi tutup içine bakardık eğer içinde ışık görüyorsak o misket normal misket değildi.Daha değerliydi.Kuyu,Baş,Başaltı,Direk,Üst direk,Kafa gibi kavramları misket oynamayan çok farklı yorumlar. Köküne kadar kazandığımız oldu,köküne kadar kaybettiğimiz de oldu.Bazen de ayakkabısı delik arkadaşımızın kazandığımız misketleri indiregandi yapmasına kızdık ama çok keyif aldık..

3-Taso Oynamak
90'larda Taso Oynamak
90'larda Taso Oynamak
Bizde çizgi film izlerdik,bizde TV izlerdik ama 90 kuşağının farkı izlediği çizgi filmleri sokakta oyuna dönüştürürdü.Betona adeta yapışan son kalmış tasoyu ters çevirmek için belki 50 defa vurduğumu hatırlıyorum.Tek kötü yanı çok çabuk eskiyordu.Hemen kırılıyordu.Bunun haricinde de çok zevkli bir oyundu.Saatlerce oynasan hiç sıkılmayacağınız bir oyundu.Oynayanlar bilir...

4-Bozuk Parayı Kağıda Kazımak
90'larda Bozuk Parayı Kağıda Kazımak
90'larda Bozuk Parayı Kağıda Kazımak
Bozuk paraları, genelde günümüzün parasıyla 25 kuruşları A4 kağıdının arkasına koyar ve üstünü karakalemle çizerdik.Bozuk paranın görüntüsü kağıda çizilmiş olurdu.Ben buna ek olarak, evimizde ki desenli camların üstüne A4 kağıdı koyar ve karalardım.Çok güzel resimler ortaya çıkardı.Hatırlayanlar bilir..

5-Körebe,Saklambaç,9 Taş Oynamak
90'larda Saklambaç Oynamak
90'larda Saklambaç Oynamak
Genelde gece oynardık saklambaç oyununu.Çünkü gece oynamak çok daha eğlenceli olurdu.Herkes bir yere saklanır, EBE yani bulacak kişi saklananları gördüğü anda EBE'leme duvarına vururdu ve SOBE derdi. Önüm arkam sağım solum sobe,saklanmayan ebe :))

90'larda dokuz taş oynamak
90'larda dokuz taş oynamak
Dokuz taş, adı üstünde dokuz tane taşın üst üste dizilmesi ve belirli bir noktadan atılan atış sonucu devrilmesiyle başlayan bir oyundur.Dokuz taşı tekrar üst üste dizebilirsek,oyunu kazanmış oluruz.Tabi vurulup elenmezsek :)

6-Çizgi Film İzlemek


90'larda çizgi film izlemek
90'larda çizgi film izlemek
Yukarıda da bahsetmiştim, bizler de TV izlerdik çizgi film izlerdik. Bizim farkımız izlediğimiz çizgi filmleri,gerçek hayatta oyuna çevirmekti.Beyblade izlerken Takao olduk.Pokemon izlerken EŞ olduk.Duranza,Kırmızı Ejderha,Pikachu,Balbazar gibi karakterler efsanelerimiz arasında yerini aldı.

7-Leğende Yıkanmak

Soba bir odada kurulurdu.Ve o oda dışında ki her yer buzhane gibi olurdu :) Sanırım oturma odasında yıkanmayan 90 kuşağında çocuk yoktur.Çaydanlık ve kublarda kaynayan kovaya boşaltılır ve daha sonra yavaş yavaş yıkanırdık :)

Bütün bunlara ek olarak, derbi maçları bizim için çok önemliydi.Derbi maçlarından sonra okulda 1 hafta birbirimizle dalga geçerdik.Ben bu listeyi ilerleyen zamanlar da güncelleyeceğim. Sizin de unutamadığınız çocukluk anılarınız varsa yorumda paylaşabilirsiniz, haydi yoruma.Konuşalım dertleşelim :)