SEO'yu yönetmek! SEO Ayarlarını Yap,Google'da Yüksel

SEO'yu yönetmek! SEO Ayarlarını Yap,Google'da Yüksel
SEO'yu yönetmek! SEO Ayarlarını Yap,Google'da Yüksel

Merhaba arkadaşlar,
Sizi SEO hakkında detaylıca bilgilendirmek ve mantığını iyice anlatmak istiyorum.Bu yazımdan sonra SEO'ya çok büyük bir oranda hakim olacağınıza eminim.Öncelikle SEO Nedir? bunu çok iyi anlamak gerekiyor.SEO ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU'dur.
Peki ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU nedir? Arama motoru optimizasyonu, sitemizde ki paylaştığımız içeriklere verdiğimiz etiketlerin Google arama sonuçlarında üst sıralarda gözükmesidir.Bunu sağlamak sabırlı ve planlı bir ilerleyişle yapabiliriz.

SEO için yapmamız gerekenler;
  • Google,Yandex,Bing vb. Arama Motorlarına Kayıt
SEO Nedir? sorusuna ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU demiştik ve doğal olarak büyük arama motorlarına sitemizi tanıtmakla başlamalıyız.

Google Arama Motoruna Kayıt Olmak İçin Tıklayınız
Yandex Arama Motoruna Kayıt Olmak İçin Tıklayınız
Bing Arama Motoruna Kayıt Olmak İçin Tıklayınız

Kayıt olduktan sonra Google,Yandex ve Bing ' e Sitemap gönderiyoruz.
Google için nasıl yapıldığını aşağıda ki resimden takip edebilirsiniz.(Diğerleri de aynı şekildedir)
Google Webmaster Site Kayıt Etmek ve Sitemap Göndermek
Google Webmaster Site Kayıt Etmek ve Sitemap Göndermek
  • Meta-Tag'lar kullanmak
Meta Taglar Arama Motorlarında aranılan kelimenin içerisinde senin sitenin de olmasını sağlar.Gereklidir ve faydalıdır.
Örneğin : "Oyun" etiketini Meta Tag Keywords kısmına eklersen ve özgün bir kaç içerik ile de bu kelimeyi yükseltirsen Google'a "Oyun" kelimesi yazıldığında paylaştığın içeriğin yanısıra Anasayfa bağlantının da listelendiğini görmüş olursun.

ÖRNEK META TAG - (META TAG'I SİTENİZİN <head> ....... </head> KODLARI ARASINA EKLEYİNİZ)  • Doğru etiket seçimi
Bu kısım aslında çok önemlidir.Neden diye soracak olursanız Arama Motorlarına Yükselmek Anahtar Kelime seçimlerinizle doğrudan ilgilidir.
Paylaşımlarınıza etiket verirken dikkat edeceğiniz husus;
Seo uyumlu etiket nasıl yapılır
Seo uyumlu etiket nasıl yapılır
Yukarıda ki resimde ki gibi Google "SEO" kelimesinde en çok aranan kelimeleri listelemektedir.Bu şu demek oluyor eğer biz bu kelimeleri paylaştığımız içerikte yazının içerisinde kelime olarak kullanırsak veya etiketlemede bu kelimeleri etiketlersek bizim "SEO" ile ilgili paylaşımımızın üst sıralara çıkması çok hızlı olur.Ayrıca SEO kelimesinin de Arama Motorları sonuçlarında da üst sıralara çıkmış oluruz.

  • İçerik URL'si Düzenleme
Bu konu çok önemlidi.Çünkü arama sonuçlarında listelenecek içeriğin URL'si aranan kelime ile uyumlu olduğunda çok daha üst sıralara çıkmış oluyoruz.
Örnek verecek olursam;
Gizlilik Politikası kelimesinin  --örneksite.com/gzllk-poltks.html --  arama sonuçlarında örnekte ki sitenin üst sıralarda çıkma olasılığı çok düşüktür. Eğer bu URL'yi düzenlersek ve şu hale getirirsek;
--örneksite.com/gizlilik-politikasi.html-- "Gizlilik Politikası" kelimelerinde üst sıralara çıkmış oluruz.  • Sosyal Medya Entegrasyonu
Arama Motorları Sosyal Medyayı çok önemser.Sosyal Medyada paylaştığınız içerikler ne kadar çok ise o içeriğin arama motorlarında üst sıralara çıkması da o kadar olağandır.
Peki paylaştığımız içeriği tek tek Facebook,Twitter,Tumblr,Linkedin vb. sosyal medya hesaplarında paylaşacak mıyız? Tabiki de HAYIR! Bunun kolay bir yöntemi var. Nedir bu yöntem;
İFTTT
Ne işe yarar bu İFTTT?
İFTTT, bizim paylaştığımız içeriği eş zamanlı olarak sitemizle tanımladığımız sosyal medya hesaplarımızda belirttiğimiz koşullara göre otomatik paylaşır.Siz yeni bir içerik eklemediğiniz sürece kendi bir paylaşımda bulunmaz.(Kendi sitesinin paylaşımını yani reklamını oluşturan içerik paylaşmaz)

Evet arkadaşlar, şimdilik benim anlatacaklarım bu kadar.Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

ADSENSE İLE İLGİLİ SORUNLARINIZ VARSA, SİTENİZİ NASIL ADSENSE İLE UYUMLU HALE GETİREBİLİR DİYORSANIZ, KAZANÇLARIMI NASIL ARTTIRIRIM DİYORSANIZ AŞAĞIDAKİ MAKALEMİ DE OKUYABİLİRSİNİZ.

2 yorum