En Yakın Yaşanabilir Gezegen Wolf 1061c | Cem Özer GÜNGÖR | Blog

27 Eylül 2017 Çarşamba

En Yakın Yaşanabilir Gezegen Wolf 1061c

Daha fazla video için kanalıma abone olmayı unutmayın;
https://www.youtube.com/c/CeminKanali

En Yakın Yaşanabilir Gezegen Wolf 1061c
New South Wales Üniversitesi’nden astronomlardan oluşan bir ekip Güneş Sistemi’nin dışında en yakın yaşanabilir gezegeni keşfetti. Ophiuchus(yılancı) takım yıldızında bulunan cüce yıldız Wolf 1061 yörüngesinde bulunan, Wolf 1061c Dünya’dan sadece 14 ışık yılı uzakta bulunuyor. Yani daha önce keşfedilen 22 ışık yılı uzaktaki Gliese 667Cc’den 8 ışık yılı daha yakında bulunuyor. Yani kozmik komşularımız bize çok daha yakın. Avrupa Doğu Gözlemevi’nde (ESO- European Southern Observatory, La Silla-Şili) bulunan 3,6 metrelik HARPS spektrografıyla tespit edilen gezegen Wolf 1061c, Dünya’dan 4 kat daha büyük. Araştırmacılar on yıldır geliştirdikleri yeni teknikle gezegen avı analizlerini geliştirdiklerini bildiriyorlar. Wolf 1061 yıldızının yörüngesinde bulunan 3 gezegenden biri olan , Wolf 1061c gezegeninin kütlesi 4,3 kat iken, diğer gezegenlerin kütleleri 1,4 ve 5,2 kat olarak gerçekleşiyor. Üç gezegenden ortada olan gezegenin güneşinin etrafını 18 günde dolanıyor. Diğerleri ise 5 ve 67 günde dolanıyor. Bütün bu gezegenlerin potansiyel olarak kayalık ve sert bir yüzeye sahip olduğu düşünülüyor. Wolf 1061c ise yaşanabilir (Goldiloks) bölgesinde bulunuyor. Bunun anlamı gezegende sıvı halde su bulunabilir, yani hayat oluşabilecek ortama sahip. Diğer gezegenler ise ya çok sıcak, ya da çok soğuk olarak gerçekleşiyor. Ekip Wolf 1061c’den daha yakın gezegenlere odaklansa da, henüz daha yakın yaşanabilir bir gezegen bulamadı. Araştırmacılar Wolf 1061’in etrafında dolaşan gezegenlerin, yıldızın önünden geçerken gözlemini yapabilirse, atmosferleri hakkında bilgi edinebileceklerini umuyorlar. Araştırma sonuçları The Astrophysical Journal Letters dergisinde yayınlandı.
En Yakın Yaşanabilir Gezegen Wolf 1061c

Hakkımda

Unknown
Unknown

Çocukluğumdan başlayan bilgisayar ilgisi, sonraları internetin hayatıma girmesi ile sosyal medyaya yöneldi.Kendi adıma 2013 yılında 16 yaşımda açtığım bu blogu, zamanla tecrübe ve deneyim kazanarak bu noktaya getirdim.1 Ocak 2019 tarihinde .blogspot.com uzantısını .com üst domaine taşıdım.Beğendiğim filmleri, müzikleri, oyunları, programları ve faydalı bulduğum bilgileri paylaştığım bu blogda umarım iyi vakit geçirirsiniz.

"Hayal ettim, hayalimin önündeki manileri tespit ettim. Manileri kaldırdığımda, hayalim kendiliğinden gerçekleşti." Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK