Cam Basmak İçin Yapılan 3D Yazıcı | Cem Özer GÜNGÖR | Blog

27 Eylül 2017 Çarşamba

Cam Basmak İçin Yapılan 3D Yazıcı

Daha fazla video için kanalıma abone olmayı unutmayın;
https://www.youtube.com/c/CeminKanali

MIT Cam Basabilecek 3D Yazıcı Üretti
Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) , Mediated Matter Group, Makine Mühendisliği, Wyss Enstitüsü ve MIT Cam laboratuvarından bilim insanları birlikte çalışarak 3D yazıcıyla basılabilecek özel bir cam prosesi geliştirdi. Videoda katkı maddesiyle optik açıdan şeffaf cam üretimi gösteriliyor. 1037 0C’de yapılan operasyonda alümina-zirkon-silika nozul kullanılıyor. Bu sayede yeni şekiller farklı formlar üretilebilecek. Göbekten cam şekillendirme Mısır’da başlayarak, Roma zamanlarında metal üflemenin doğuşuna kadar gelir. Modern endüstride Pilkington prosesi kullanılarak büyük ölçekte düz cam üretilebiliyor. Yeni cam teknolojisi ise , cam teknolojisinde bir devrime öncülük edebilir. G3DP adı verilen sistemde katkı maddeleriyle optik açıdan şeffaf cam basılabiliyor. Temelde çift ısıtmalı oda konseptine dayanıyor. Yukarı oda fırın kartuşu gibi davranarak, alttaki odada şekillendirerek tavlıyorlar. Yani üst odada 1037 dereceye ısıtılan cam, alt odadaki nozuldan yavaşça çıkarak aynı 3D yazıcı gibi baskının oluşmasına neden oluyor. Geliştirilen teknik sayesinde camın yansıma hareket kabiliyetinin kontrol altına alınabildiği belirtiliyor. Bu sayede basılan materyallerin endüstriyel alanda kullanılması kolaylaşabilecek. Ayrıca bu teknoloji sayesinde kusursuz cam malzemeler üretilebilir. Fiber optik kabloların üretiminde ya da ileri düzey lenslerin üretiminde teknolojiden faydalanılabilir.
Cam Basmak İçin Yapılan 3D Yazıcı

Hakkımda

Unknown
Unknown

Çocukluğumdan başlayan bilgisayar ilgisi, sonraları internetin hayatıma girmesi ile sosyal medyaya yöneldi.Kendi adıma 2013 yılında 16 yaşımda açtığım bu blogu, zamanla tecrübe ve deneyim kazanarak bu noktaya getirdim.1 Ocak 2019 tarihinde .blogspot.com uzantısını .com üst domaine taşıdım.Beğendiğim filmleri, müzikleri, oyunları, programları ve faydalı bulduğum bilgileri paylaştığım bu blogda umarım iyi vakit geçirirsiniz.

"Hayal ettim, hayalimin önündeki manileri tespit ettim. Manileri kaldırdığımda, hayalim kendiliğinden gerçekleşti." Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK