3D Baskı Teknolojisi İle Dayanıklı Seramikler | Cem Özer GÜNGÖR | Blog

27 Eylül 2017 Çarşamba

3D Baskı Teknolojisi İle Dayanıklı Seramikler

Daha fazla video için kanalıma abone olmayı unutmayın;
https://www.youtube.com/c/CeminKanali

3D Baskı Teknolojisi İle Dayanıklı Seramikler HRL laboratuvarlarından araştırmacılar geleneksel seramik üretiminin sınırlandırmalarının üstesinden gelebilecek yeni bir 3D baskı teknolojisi geliştirdi.
Yeni geliştirilen proseste özel bir reçine formülü , ateşle daha sert, güçlü ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı hale getirilebilecek hale getirildi.
Geleneksel seramiklerle çalışmak, polimer ve metallerle çalışmaktan daha zordur, çünkü kolayca şekillendiremezler ya da işlenemezler. Daha çok gözenekli olma eğilimi gösterirler, bitirilen parçaların şekilleri dayanımı sınırlar.
HRL ekibi tarafından geliştirilen proses sayesinde seramik materyalin 10 kata kadar daha güçlü kılınabildiği ve 1700 °C’den daha yüksek sıcaklıklara dayanabildiği belirtiliyor.
3D yazıcıyla üretilen seramiklerin aşınma ve korozyona karşı çok daha dayanıklı olması bekleniyor. Potansiyel uygulamalar arasında jet motorları, mikro-elektromekanik sistemlerin karmaşık parçaları, elektronik cihaz paketleme sistemleri olabilir.
3D Baskı Teknolojisi İle Dayanıklı Seramikler

Hakkımda

Unknown
Unknown

Çocukluğumdan başlayan bilgisayar ilgisi, sonraları internetin hayatıma girmesi ile sosyal medyaya yöneldi.Kendi adıma 2013 yılında 16 yaşımda açtığım bu blogu, zamanla tecrübe ve deneyim kazanarak bu noktaya getirdim.1 Ocak 2019 tarihinde .blogspot.com uzantısını .com üst domaine taşıdım.Beğendiğim filmleri, müzikleri, oyunları, programları ve faydalı bulduğum bilgileri paylaştığım bu blogda umarım iyi vakit geçirirsiniz.

"Hayal ettim, hayalimin önündeki manileri tespit ettim. Manileri kaldırdığımda, hayalim kendiliğinden gerçekleşti." Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK