Havadan elektrik üreten cihaz | Cem Özer GÜNGÖR | Blog

3 Aralık 2015 Perşembe

Havadan elektrik üreten cihaz

Havadaki EM (Elektromanyetik) dalgaları elektriğe dönüştürmek için bize gereken şey bir dönüştürücü. Aslında havadaki dalgalar da bir nevi elektriktir. Bizse bu farklı formasyondaki elektriği polarize ederek kullanılabilecek hale getireceğiz.
Dönüştürücü devremizin şeması şu şekilde: 

Havadan elektrik üreten cihaz
Devre Şeması
Devremizde kullanılacak elemanlar:
4 Adet 63V 100nF Kondansatör
2 Adet 50V 100uF Kondansatör
4 Adet 1N4007 Diyot
Elektriği Toplamak için (Anten) 25-30 Çapında Aliminyum Levha
Devremizin lehimlenmiş hali:
Havadan elektrik üreten cihaz
Lehimlenmiş hali
 NOT: Resimdeki devrede 2 adet Seramik kondansatör kullanılmıştır. Siz de isterseniz devredeki Seramik kondansatör miktarını ve eş değer olarak diyot sayısını artırırsanız, devrenin daha verimli elektrik üretmesini sağlayabilirsiniz.
 
Havadan elektrik üreten cihaz
Elektrik üretimi
Ölçüm aleti olarak kullandığımız Multimetre ile, devremizin 0,5 Volt geriliminde akım üretebildiğini görüyoruz. Yani Evet, başardık!

Havadan elektrik üreten cihaz
Ölçme aletiyle ölçüm sonucu
Bir süre sonra göstergemiz 1 Voltu gösteriyor. Düşük bir değer fakat hiç fena değil.

Yaklaşık 5-10 dakikalık yapılan ölçüm sonunda 5 Volt'a kadar elektrik üretmeyi başardım.

Size bu projeyle havadaki EM dalgaları nasıl elektriğe dönüştürebileceğinizi gösterdim. Yine de belirtmekte fayda var ki, bu sistem tamamiyle işe yarayan bir sistem değil. Pek çok eksiği ve geliştirilmesi gerek noktaları var. Bu noktalar üzerinde fazlaca durmuyorum. Merak eden arkadaşlar benimle iletişime geçip ayrıntılar hakkında soru sorabilirler. Sizlerden gelen soruları cevaplamaktan mutluluk duyarım.
Kaynak : http://www.kendinyapsitesi.com/kendin-yap/havadan_elektrik_ureten_cihaz-3807.html

Hakkımda

Unknown
Unknown

Çocukluğumdan başlayan bilgisayar ilgisi, sonraları internetin hayatıma girmesi ile sosyal medyaya yöneldi.Kendi adıma 2013 yılında 16 yaşımda açtığım bu blogu, zamanla tecrübe ve deneyim kazanarak bu noktaya getirdim.1 Ocak 2019 tarihinde .blogspot.com uzantısını .com üst domaine taşıdım.Beğendiğim filmleri, müzikleri, oyunları, programları ve faydalı bulduğum bilgileri paylaştığım bu blogda umarım iyi vakit geçirirsiniz.

"Hayal ettim, hayalimin önündeki manileri tespit ettim. Manileri kaldırdığımda, hayalim kendiliğinden gerçekleşti." Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK